Arhivă evenimente

mai - iunie 2025, Ateliere de pictat personaje din benzi desenate japoneze

Biblioteca județeană „G.T. Kirileanu“ Neamț organizează ateliere pentru pictarea pe pânză a personajelor din benzile desenate japoneze – Manga, în fiecare zi de joi, începând cu data de 8 mai până inclusiv în luna iunie, de la ora 14.00 la ora 15.00, în Sala Info Club 2.

Atelierele săptămânale sunt destinate copiilor cu vârsta între 12 și 16 ani, iar grupa poate avea maximum 10 participanți.
După parcurgerea atelierelor, va fi organizată o expoziție cu lucrările realizate de copii.
Înscrierile se fac la Secția de carte pentru copii și Ludoteca „Ion Creangă“, cu achitarea taxei de 9 lei pentru fiecare atelier, reprezentând o parte din costurile materialelor necesare.
Mai multe detalii se pot obține la telefon: 0740-812.882, Anca Mihalache.

Biblioteca Județeană „G.T. Kirileanu Neamț“

este continuatoarea unor vechi tradiţii de lectură publică în judeţul Neamţ. Astfel, din articolul publicat de Constantin Turcu în Anuarul Liceului „Petru Rareș“ pe anul 1933-1934 (pp. 159-169), intitulat „Biblioteca Liceului din Piatra-Neamț“, aflăm că „Cea dintâi bibliotecă, despre care am găsit urme, este Biblioteca pentru învățătura poporului Român, înființată, după toate probabilitățile, în anul 1869.“